Údržba zbraně

Je možné, že jste se již setkali s tvrzením, že zbraně jsou vyrobeny většinou z nerezových a korozivzdorných slitin, tudíž není potřeba o ně nijak zvlášť pečovat. Rádi bychom vám tento mýtus vyvrátili. Je zcela nutné, abyste každou zbraň při jejím používání pravidelně čistili. Pokud zanedbáte péči, tak snižujete životnost vaší zbraně. Nehledě na to, že nečistoty, které se ve zbrani hromadí, mohou způsobit selhání zcela nové zbraně. A jak to většinou bývá, stane se to v ten nejméně vhodný okamžik.

Upozorňujeme, že při dlouhodobém zanedbávání čištění zbraně a základní údržby může dojít k nevratnému poškození jednotlivých dílů. Pokud tedy chcete u zbraně zachovat přesnost, spolehlivost a správnou funkčnost, je potřeba ji kvalitně čistit.

K ošetření jak ostré zbraně, tak plynovky, budete potřebovat různé oleje, pasty, kartáčky, vytěráky, mosazné čištění, filcové čištění na hlaveň, černění zbraní a prostředky na renovaci dřevěných pažeb.

Zbraň byste měli vyčistit pokaždé co nejdříve po střelbě, než stihnou ztvrdnout usazeniny. Při čištění je nutné zbraň rozebrat a zkontrolovat stav součástek z hlediska poškození.

Čištění hlavně

Na čištění hlavně nejprve použijte čistící prostředek, například olej Break Free CLP. Necháte jej nějakou dobu působit (záleží na míře znečištění zbraně) a pak hlaveň cca destkrát protáhněte abralonovým kartáčkem. Poté použijte čistící hadřík, kterým zbavíte vnitřek nečistot, které se uvolnily z kartáčku.

Následně použijte silonový kartáček, který vyčistí hlaveň od zbylých nečistot. Nakonec použijte opět hadřík, kterým hlaveň vytřete, dokud nebude poslední hadřík úplně čistý. Při čištění vždy postupujte od nábojové komory směrem k ústí. Dbejte na to, abyste hlaveň nepoškodili.

Čištění zbraně s pevnou hlavní či revolveru

Držte zbraň ústím hlavně dolů a zakryjte mechanismus. Na ústí hlavně nasaďte plastový kotouček, který brání kontaktu vytěráku s ústím hlavně. (tzv. chránítko) Zbraň otřete hadrem od agresivního potu, který by mohl poškodit povrchovou úpravu zbraně.

Čištění mechanismu zbraně

Tady se dostáváme ke komplikovanějšímu čištění. Spouštěcí mechanismus, mechanismus kohoutu apod. opatrně prolijte čistícím olejem. Potom jej očistěte hadříky a jemným kartáčkem (může být zubní kartáček). Pokud by se jednalo o složitější zásahy, tak svěřte raději zbraň do rukou zbrojíře.

Po vyčištění zbraně je nutné obnovit maziva. Dbejte na to, aby na třecích plochách byl neustále tenký film maziva. Naopak si dejte pozor na to, že silnější vrstva maziva může spolu s nalepeným prachem způsobit zvýšené opotřebení.

Pokud vám zbraň leží doma a nehodláte z ní delší dobu střílet, tak párkrát lehce protáhněte hadříkem s pár kapkami oleje vývrt. Krátce před použitím pak zbraň vytřete do sucha. Když máte zbraň vyčištěnou, tak nezapomeňte na odmaštění, umytí a vysušení kartáčků.

Jaký zvolit olej?

Doporučujeme Break Free CLP – jedná se o jeden z nejlepších čistících olejů na světě. Je ideální na běžné čištění a mazání zbraní. Je vhodné mít doma olej jak ve formě spreje, tak ve formě kapátka.

Kartáčky

Kartáčky se většinou rozdělují na hlavňové a komorové. Je vhodné mít vždy cca 2 kartáčky v daném provedení a v ráži vaší zbraně.

  • Abralonové kartáčky – doporučujeme na silně znečištěné vývrty
  • Silonové kartáčky – k dispozici jsou světlé a tmavé, kdy doporučujeme spíše světlé, na kterých uvidíte lépe úroveň znečištění

Vytěrákové tyče

Vytěráková tyč by měla být vyrobena z měkčího materiálu. (např. mosaz, laminát, plast) Tyče se dají zakoupit pevné či skládací z několika kusů. Dbejte na to, abyste měli správný vytěrák pro každou sadu nástavců a ráži. Dejte si také pozor na délku tyče, je vhodná spíše kratší z důvodu možnosti čištění komory.

Shlédněte video: Jak správně čistit zbraň